Site Loader

Każda odpowiedzialna osoba, która planuje wyjazd w góry, powinna się ubezpieczyć. Zawsze coś może pójść nie tak, zwłaszcza jeśli jest się w miejscu wymagającym, gdzie łatwo o kontuzję. Ubezpieczenie górskie pozwoli jechać na wyprawę bez stresu. O to przecież w tym wszystkich chodzi, aby cieszyć się z wolnego czasu, z pięknych miejsc, a nie zastanawiać, co zrobimy jeśli dojdzie do wypadku. Akcje ratunkowe w górach potrafią być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli mówimy o wysokich górach, niedostępnych miejscach. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie.

Wykupić ubezpieczenie na rok, czy na pojedynczy, planowany wyjazd?

To zależy oczywiście od tego, jak często wyjeżdża się w góry. Jeśli jest się w nich od przypadku do przypadku, do wystarczy ubezpieczenie pojedynczego wyjazdu. Jeśli z drugiej strony jest się osobą, która w ciągu roku wyjeżdża kilka razy w wysokie góry i po powrocie, w tak zwanym międzyczasie, trenuje na mniejszych górkach, to dla takiej osoby ubezpieczenie na rok będzie lepsze.

Najważniejsze aspekty związane z ubezpieczeniem górskim

Dla profesjonalistów, alpinistów, pasjonatów gór przygotowane zostało specjalne ubezpieczenie, na wyjazdy w góry

Wybierając ubezpieczenie, koniecznie musimy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zwróćmy uwagę, do jakiej wysokości jesteśmy ubezpieczeni, jakie państwo lub państwa obejmuje ubezpieczenie. Co zawiera ubezpieczenie, czyli czy obejmuje koszty ratownictwa, poszukiwań, transport do kraju, leczenie, OC.

Podstawowe ubezpieczenia, dla osób, które hobbistycznie chodzą w góry, mogą zapewnić wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Inna sytuacja będzie z osobami, które uprawiają specjalistyczne, czasami bardzo niebezpieczne sporty wysokogórskie. Tych osób nie ubezpieczy każda firma ubezpieczeniowa. W takim przypadku ofert może być mało, lub bardzo mało.

Ubezpieczenie dla wyczynowców, himalaistów, alpinistów

Osoby uprawiające zaawansowaną wspinaczkę, w wysokich górach, muszą szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapisów dotyczących sportów ekstremalnych lub sportów o podwyższonym ryzyku. Osoby wybierające się w wysokie góry, muszą mieć wykupione ubezpieczenie na wysokie góry, czyli powyżej jakiejś ściśle określonej wysokości nad poziomem morza. W ubezpieczeniu tym mogą być  również zawarte obostrzenia dotyczące tego, że ubezpieczenie w pewnych krajach nie działa.

W niektórych ubezpieczeniach dla himalaistów może być zapis, że ubezpieczenie obejmuje jedynie określony czas od rozpoczęcia wyprawy, na przykład osiem tygodni. Po tym okresie ubezpieczenie nie działa lub trzeba dokupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy.

Oczywiście w tym ubezpieczeniu bardzo dokładnie należy przeanalizować, co wchodzi w ubezpieczenie OC, czy pokryte zostaną koszty ratownictwa i poszukiwań, koszty leczenia i koszty transportu do kraju.

Każda odpowiedzialna osoba, która planuje wyjazd w góry, powinna się ubezpieczyć

Ponieważ często do akcji ratunkowej np. w Himalajach wykorzystany może być helikopter, to w ubezpieczeniu bardzo wyraźnie musi być zaznaczone to, że koszt użycia śmigłowca ubezpieczenie pokrywa.

Im wyprawa jest trudniejsza, bardziej ryzykowna i kosztowna, tym bardziej należy przeanalizować umowę ubezpieczeniową. Konieczne jest nawet przeanalizowanie wszystkich definicji, jakie użyte są w umowie ubezpieczeniowej. To wszystko po to, aby potem nie musieć pokrywać ogromnych kosztów ratowania życia i zdrowia oraz transportu do kraju.

Ubezpieczenie Polskiego Związku Alpinizmu

Dla profesjonalistów, alpinistów, pasjonatów gór przygotowane zostało specjalne ubezpieczenie, na wyjazdy w góry. Warto się z nim zapoznać. Jest to produkt nie tylko dla członków PZA, ale również, dla osób niezrzeszonych. Ubezpieczenie przeznaczone jest dla osób uprawiających bardzo różne typy aktywności górskiej. Wymienić tutaj można tak ciekawe dyscypliny jak kolarstwo górskie i downhill czy airboarding. Dlatego większość osób, nawet uprawiająca nietypowe górskie dyscypliny sportu, może z tego ubezpieczenia skorzystać.

Podsumowanie

Każdy odpowiedzialny i rozsądny amator gór powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Każdy też od zwykłego górskiego turysty po wyczynowego himalaistę znajdzie produkt, dzięki któremu będzie mógł w razie nieszczęścia mieć mniej zmartwień na głowie.

Zuza