Rodzinny wyjazd na południe Polski, a może zorganizowana wyprawa w Alpy? Ubezpieczenie w góry zawsze się przydaje. Niezależnie od tego czy wyruszasz na polskie, czy zagraniczne szlaki, sprawdź dlaczego warto je wykupić.
Ubezpieczenie w góry w Polsce
Dzieci ubezpieczone w szkole, rodzice w pracy. Dodatkowo nieograniczony dostęp do przychodni i oddziałów ratunkowych sprawia, że wydaje nam się, że ubezpieczenie w góry w Polsce to zbędny wydatek. Tymczasem zupełnie tak nie jest. Ubezpieczenie w góry, podobnie jak wszystkie NNW i życiowe, działa razem z wszystkimi pozostałymi. W praktyce oznacza to, że jeśli ulegniemy wypadkowi i mamy wykupionych kilka ubezpieczeń dostaniemy odszkodowanie z każdego z nich. Co m.in. zawiera podstawowe ubezpieczenie na terenie kraju?
- Wspomniany już uszczerbek na zdrowiu w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie w góry obejmie takie zdarzenia jak złamanie nogi, ręki, czy żeber.
- Koszty leczenia, czyli wszystkie wynikające z wypadku poniesione przez osobę ubezpieczoną koszty. Mowa o zakupie środków przeciwbólowych, opatrunkach, rehabilitacji, czy dostępie do prywatnych specjalistów. Należy wówczas pobrać imienne faktury i przekazać je za pomocą zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi.
- Jednorazowa wypłata za trwałe inwalidztwo. Ubezpieczenie w góry to także przypadek zostania osobą niepełnosprawną w wyniku wypadku w czasie trwania polisy nie tylko na górskim szlaku.
- Koszty rezygnacji z wyjazdu zorganizowanego w wyniku poniesionego uszczerbku przed wyruszeniem w drogę.
Ubezpieczenie w góry to o wiele więcej składowych, których zakres należy ustalić z przedstawicielem Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub doczytać samodzielnie przy zawarciu polisy online w dedykowanych firmie Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie w góry na świecie
Wybierając się na górskie wędrówki poza Polską karta EKUZ nie spełni w pełni swojego zadania. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia w góry. Wybieramy zakres terytorialny – może to być Europa lub świat. Nie można zapomnieć o wskazaniu celu podróży ani zaznaczeniu chorób przewlekłych, jeśli na nie chorujemy. Jeśli więc ma być to wyprawa himalaistów, alpinistów lub zwykłych miłośników górskich wędrówek i sportów zimowych należy wskazać to w polisie. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Ubezpieczenie w góry na świecie to także:
- koszty poszukiwania ciała, jeśli ubezpieczony zaginie w wyniku braku kontaktu, czy zejścia lawiny,
- transport do Polski,
- dosłanie niezbędnych dokumentów, opieka nad dzieckiem, czy pomoc tłumacza.
Warto pamiętać o tym, by ubezpieczenie w góry obejmowało koszty, które będą wystarczające w przypadku wystąpienia szkody.
Poczuj zew przygody
Obecnie wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych zdaje sobie sprawę, jak ważna dla ich odbiorców jest dyspozycyjność. Dziś podejmujemy decyzje szybko, często z dnia na dzień. Mając powyższe na uwadze, wiele firm oferuje wykupienie ubezpieczenia w góry na cały rok. Każdy ubezpieczyciel ma inne ograniczenia, ale zazwyczaj warunki są podobne. To znaczy ubezpieczenie w góry zadziała do określonej wysokości wspinania, dotyczy wyczynowego i amatorskiego uprawiania sportu. Można wykupić wariant podstawowy lub rozszerzony, różniące się zakresem i wysokościami sum ubezpieczenia. Na pewno ważne jest to, by przy ubezpieczeniu w góry podać osobę uposażoną, czyli taką, która w przypadku naszej śmierci otrzyma pełne odszkodowanie. Warto wybrać także wariant, który zakłada poszukiwanie ubezpieczonego w przypadku zejścia lawiny, czy braku kontaktu.