Site Loader

Góry to wciąż bardzo pożądany kierunek podróżniczy – zarówno dla amatorów jak wyjadaczy na górskich szlakach. Niezależnie jednak od doświadczenia, takie wyprawy cechują się wysokim stopniem niebezpieczeństwa. Przede wszystkim góry często bywają nieprzewidywalne, a pogoda może okazać się zmienna z minuty na minutę. Takie czynniki oraz brak przygotowania piechurów sprawiają, że w górach bardzo często dochodzi do wypadków, a koszty leczenia mogą przerosnąć niejedną kieszeń. Jak tego uniknąć?

Co daje ubezpieczenie górskie?

W Polsce akcje ratunkowe w górach są finansowane przez państwo ale nie każdy wie, że za granicą jest inaczej. Przede wszystkim warto pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie uwzględnia ratownictwa górskiego. EKUZ dotyczy bezpłatnej pomocy medycznej jedynie w ograniczonym, podstawowym zakresie. Natomiast wszelkie akcje ratunkowe w górach, nieobjęte ubezpieczeniem górskim, generują ogromne koszty.

Zarówno w Czechach i Słowacji, jak i w krajach obejmujących swoim zasięgiem Alpy, ratownictwo górskie jest bardzo drogie. Przykładowo zwykły opatrunek i pomoc udzielona na miejscu może kosztować od ok. 500 euro. Z kolei transport śmigłowcem ratunkowym może wynosić 4000 albo nawet 12 000 euro. Nawet kilka tysięcy euro może również wynieść leczenie szpitalne w obcym kraju.

Ubezpieczenie górskie służy właśnie pokryciu tego typu kosztów (więcej: https://bezpiecznypowrot.pl/). Zależnie od wybranej destynacji oraz długości trwania pobytu można dopasować pakiet, który uwzględni indywidualne potrzeby turysty. Ubezpieczenia górskie mogą pokrywać:

  • całkowitą akcję ratunkową,
  • koszty przetransportowania do Polski,
  • koszty leczenia,
  • odszkodowanie za szkody poniesione na osobie i mieniu,
  • ochronę NNW,
  • pomoc prawną,
  • ochronę bagażu,
  • inne opcje do wyboru.

Komu się przyda ubezpieczenie górskie?


Specyfika górskich terenów przemawia za tym, że każdy może potrzebować ubezpieczenia górskiego, jeżeli swoje wędrówki planuje za granicą. Nieszczęśliwe wypadki bowiem mogą się przytrafić nawet najbardziej doświadczonym piechurom. Niejednokrotnie też nierozpoznane wcześniej choroby, jak przykładowo niewydolność serca, uzewnętrzniają się właśnie podczas wysiłku fizycznego w górach. Takich przykładów może być wiele, a każdy będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego.

Co ważne, ubezpieczenie górskie może objąć nie tylko zwykłych wspinaczy, ale też profesjonalnych alpinistów czy miłośników górskich spływów kajakowych. Wielu też decyduje się na rowerowe pokonywanie tras na wysokościach. Ponadto ubezpieczenie górskie z pewnością też przyda się narciarzom czy snowboardzistom – nie tylko tym początkującym, ale i zaawansowanym, wykonującym często niebezpieczne manewry na stoku. Bez wątpienia każdy sport uprawniany w górach warto objąć ubezpieczeniem górskim, ponieważ życie i zdrowie nie ma ceny.

Zuza

Kategorie

Archiwa