Site Loader

Zawód lekarza jest odpowiedzialny, ale jednocześnie ryzykowny. Wystarczy jedna nieprawidłowa decyzja, by niosła ona ze sobą poważne konsekwencje. Medycy są odpowiedzialni za zdrowie i życie swoich pacjentów, dlatego sami wymagają odpowiedniej ochrony. W tym celu warto wykupić ubezpieczenie, w którym podstawowe OC można rozszerzyć i zapewnić sobie spokój podczas wykonywania zawodu.

Podstawowe OC dla lekarzy

Medycy muszą posiadać ubezpieczenie OC, które stanowi ochronę na wypadek nieprawidłowej diagnozy, braku udzielenia świadczenia medycznego czy udzielenia pomocy w taki sposób, że zdrowie pacjenta może na tym ucierpieć. Lekarze muszą podejmować decyzję szybko, często pod wpływem stresu, a w takiej sytuacji nie jest trudno o pomyłkę. Obowiązkowe ubezpieczenia dla lekarzy stanowią ochronę dla lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą – w takim przypadku medyk zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia dla siebie i dla swoich pracowników. Jeśli lekarz jest zatrudniony na umowę o pracę to o jego ubezpieczeniu OC ma pamiętać pracodawca, który do wykupienia polisy jest zobowiązany ustawowo.

Rozszerzenie ubezpieczenia OC

Większość lekarzy decyduje się na rozszerzenie ubezpieczenia OC, którego zakres w wersji obowiązkowej może okazać się niewystarczający. Podstawą jest zwiększenie sumy gwarancyjnej co jest ważne szczególnie dla medyków wykonujących specjalizacje związane z wyższym ryzykiem np. anestezjolodzy, chirurdzy czy ginekologowie. Ważniejsza jest suma gwarancyjna na jedno niż na wszystkie zdarzenia, rzadko bowiem zdarza się, by lekarz popełnił błąd więcej niż jeden raz podczas trwania polisy. Wyższa suma powinna obejmować jedno zdarzenie – warto o tym pamiętać, wybierając odpowiednie OC.

Dodatkowe pakiety ochrony dla lekarzy

Samo ubezpieczenie OC można rozszerzyć o pakiety dodatkowe. Wówczas ubezpieczenia dla lekarzy mogą objąć ochronę prawną w przypadku roszczeń pacjenta, pokrycie kosztów związanych z uszkodzeniem mienia w trakcie wykonywania zawodu (np. jeśli sprzęt medyczny jest wypożyczony) czy wypłatę świadczenia pieniężnego na wypadek zakażenia wirusem HIV czy WZW. Zakres ochrony można rozszerzyć, by polisa w takim samym zakresie obowiązywała również poza granicami kraju. Dodatkowe pakiety ochrony dla medyków można dokupić w zależności od potrzeb, w szczególności w związku z ryzykowną specjalizacją czy pracą lekarza np. na SOR. Rozszerzona polisa nie wiąże się z ogromnym wydatkiem, dlatego też warto ją posiadać i zapewnić sobie optymalny poziom zabezpieczenia na wypadek błędu w sztuce.

Zuza