Site Loader

W okresie ostatnich dwóch dekad zupełnie zmieniło się myślenie Polaków o podróżowaniu za pomocą roweru. Od pojazdu, który wybierają wyłącznie ci których nie stać na zakup samochodu, stał się on dla niego poważną alternatywą, po którą chętnie sięgamy w zakorkowanych miastach. Zwłaszcza przy obecnych bardzo wysokich cenach paliw wiele osób pozostawia cztery kółka na parkingu. Ostatecznie rower pozwala utrzymać nas w dobrej formie fizycznej, co jest tak ważne dziś, gdy często prowadzimy siedzący tryb życia. Dziś odpowiemy na pytanie dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rowerzysty, zarówno w zakresie zwyczajnego OC jak również NNW. Dowiemy się co oznaczają te terminy i w jakich sytuacjach takie polisy będą dla nas przydatne.

Ubezpieczenie OC – nie tylko dla kierowców samochodów

Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, kojarzy się przede wszystkim z kierowcami samochodów. Nie oznacza to jednak, że nie ma takich polis także dla innych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści nie są zobowiązani do posiadania OC, jednak jeżdżąc dużo w ruchu ulicznym zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Ubezpieczenie rowerzysty w tym zakresie zapewni nam spokojny sen, gdy z powodu zwykłego ludzkiego błędu uszkodzimy np. lusterko samochodu. W przypadku bardzo drogich aut, których można dziś znaleźć ogromną ilość na polskich drogach, naprawa rozbitego szkła lusterka może wynieść nawet powyżej 10 tysięcy złotych. Nie mając ubezpieczenia, sumę tą musielibyśmy wyłożyć z własnej kieszeni, co byłoby druzgocące. Posiadacze polisy OC nie muszą się martwić, ponieważ odpowiedzialność przejmuje za nich towarzystwo ubezpieczeniowe. Jedyne konsekwencje jakich można się spodziewać to zwiększenie stawki za zakup polisy na kolejny rok, które jednak w przypadku ubezpieczeń dla rowerzystów są już wyjściowo bardzo niskie. OC dla rowerzysty polecane jest dla każdego, kto regularnie porusza się w normalnym ruchu ulicznym, zwłaszcza w dużych miastach.


Zakup ubezpieczenia rowerowego jeszcze do niedawna nie był oczywistością.

Ubezpieczenie NNW – w razie niespodziewanego wypadku

Rowerzyści jeżdżący często na dalekie wyprawy, nawet jeżeli unikają ruchu ulicznego, zawsze mogą ulec nieprzewidzianemu wypadkowi. Wystarczy że jadąc leśną ścieżką niefortunnie najedziemy na kamień ukryty pod liśćmi, by zaliczyć bolesny upadek. Czasami upadki takie wymagają pomocy lekarskiej, a nawet hospitalizacji i długotrwałej rehabilitacji. To wszystko potrafi kosztować niemałe pieniądze, nic więc dziwnego że nie chcemy ponosić takiego wydatku w niespodziewanym momencie. Ubezpieczenie rowerzysty od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przygotowane jest właśnie z myślą o takich sytuacjach. Jeżeli jeździmy często po bezdrożach zdecydowanie powinniśmy rozważyć jego zakup. Warto także kupić je w pakiecie z OC, jeżeli głównie poruszamy się rowerem w ruchu ulicznym.

Ubezpieczenie dla rowerzysty – gdzie można je wykupić?


Zakup ubezpieczenia rowerowego jeszcze do niedawna nie był oczywistością. Oferowane było przez niewielką ilość firm, a to zniechęcało potencjalnych nabywców do żmudnego poszukiwania ofert. Dziś jednak zmieniło się to bardzo mocno, ponieważ ubezpieczenie rowerzysty zarówno w zakresie polisy OC, polisy NNW bądź obydwu tych polis jednocześnie, oferuje niemal każda duża firma ubezpieczeniowa. Jest to w dużej mierze efekt upowszechnienia się roweru jako praktycznego środka transportu w miastach, o którym wspominaliśmy na początku poradnika. Ubezpieczenie na rower najlepiej znaleźć online, ponieważ wtedy zakup nie będzie od nas wymagał nawet wstawania zza biurka.

Zuza

Kategorie

Archiwa