Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami wymaga dużej specjalizacji i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Każdy agent musi się ubezpieczyć, co daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jakie korzyści wynikają z polisy pośrednika nieruchomości? Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu? Zapraszamy do lektury.
Ubezpieczenie pośrednika nieruchomości- najważniejsze korzyści
Ubezpieczenie pośrednika nieruchomości z portalu iExpert.pl jest przede wszystkim obowiązkiem, ale nie tylko. To również sposób na zapewnienie sobie spokoju oraz bezpieczeństwa w wykonywaniu tejże profesji. Polisa pośrednika przynosi nam liczne korzyści, do których możemy zaliczyć:
- ochronę przed możliwymi szkodami i roszczeniami- wykupienie polisy daje nam gwarancję tego, że wszelkie koszty związane z obroną przed roszczeniami pokryje agencja ubezpieczeniowa. Chodzi tutaj np. odszkodowania należne osobom poszkodowanym, kosztach sądowych, eksperckich czy adwokackich,
- zwiększenie konkurencyjności biura- polisa pośrednika sprawia, że wyróżnia się on na rynku swoim profesjonalizmem, ponadto zapewnia klientom maksymalnie bezpiecznie przeprowadzane transakcje,
- budowanie zaufania- ubezpieczenie pośrednika nieruchomości podkreśla rzetelność i fachowość świadczonych usług. Jest z pewnością argumentem przemawiającym za wyborem właśnie jego usług.
Ubezpieczenie OC- obowiązki pośrednika
Pośrednik zobowiązany jest do zawarcia polisy ubezpieczeniowej, najpóźniej w dzień poprzedzający wykonywanie czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Agent musi pamiętać o załączeniu kopii aktualnego dokumentu ubezpieczenia do umowy pośrednictwa podpisywanej z klientem. Dzięki polisie klient może mieć pewność, iż w razie niedopełnienia obowiązków, przeprowadzenia nieprawidłowych działań czy zaniechania czynności – będzie mógł ubiegać się o rekompensatę finansową. Pośrednik powinien pamiętać o natychmiastowym powiadomieniu strony umowy o ewentualnych zmianach w dokumencie czy też o zawarciu nowego ubezpieczenia. Obowiązkiem pośrednika jest też terminowe odświeżanie polisy, co 12 miesięcy.
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia i konsekwencje jego braku
Wysokość odszkodowania, które w razie potrzeby zostanie wypłacone z danej polisy określa rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2019 r. Minimalna suma gwarancyjna wynosi 25 tysięcy euro. Oczywiście, w niektórych przypadkach warto zdecydować się na wyższą sumę gwarancyjną. Jest to dobrą opcją złaszcza jeśli obracamy nieruchomościami wartymi wiele tysięcy czy milionów, a minimalna suma gwarancyjna może nie pokryć ewentualnych szkód. A ile wynosi kara za brak polisy? Karę finansową w razie braku wykupionej polisy nakłada na nas Izba Handlowa. To właśnie ona jest organem sprawującym kontrolę nad pośrednikami nieruchomości w obrębie posiadanych OC. Osoba, która nie dopełniła obowiązku wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia pośrednika nieruchomości, musi się liczyć z karą wynoszącą od dwukrotnego do pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie.
Ubezpieczenie pośrednika nieruchomości jest inwestycją jak najbardziej opłacalną. Pomijając fakt, że polisa jest obowiązkowa, warto pamiętać, że daje nam też liczne korzyści. Zapewnia spokój i bezpieczeństwo, skutecznie ochrania przed roszczeniami, a także pomaga w budowaniu zaufania i zwiększeniu konkurencyjności na rynku. Świadczy o rzetelności, profesjonalizmie, a przy tym pozwala uniknąć zbędnych problemów i konfliktów z klientami.