Site Loader

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości prężnie się rozwija, coraz więcej ludzi decyduje się na wynajem swoich mieszkań. Warto więc zastanowić się nad odpowiednim ubezpieczeniem takiego mieszkania, aby nie ponieść żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku wynajmowania mieszkania obcej osobie trudno bowiem mieć pełną kontrolę nad tym co się dzieje w mieszkaniu.

Umowa najmu a ubezpieczenie

Bardzo ważną kwestią w przypadku zabezpieczenia swoich interesów jest podpisanie z najemcą odpowiedniej umowy, w której zawarte zostaną wszelkiego rodzaju zapisy dotyczące powstania potencjalnych szkód. Ważne, aby podpisać przy tym protokół zdawczo-odbiorczy, potwierdzający stan techniczny wynajmowanego mieszkania. Odpowiednio skonstruowana umowa z najemcą w pewnym stopniu zabezpiecza właściciela przed kosztami powstałymi z ich winy. Warto jednak pamiętać, że koszty mogą spowodować również sąsiedzi, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć się ubezpieczając mieszkanie na wynajem.

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania wynajem należy wybrać biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą być potencjalnymi przyczynami kosztów. Warto więc wybrać polisę, w której zawarte będą mury, jak i elementy stałe. Zakres polisy powinien również obejmować wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe, do których zaliczyć można zalanie, pożar, czy też awarię instalacji elektrycznej. W ofercie ubezpieczycieli czynników, które można ubezpieczyć jest bardzo dużo. Warto się jednak zastanowić, które z nich są prawdopodobne i faktycznie mogą narazić właściciela na koszty.

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?


W przypadku prawa polskiego nie istnieją przepisy mówiące o konieczności ubezpieczania mieszkania na wynajem. W związku z tym polisy ubezpieczeniowej nie musi zawierać ani najemca, ani właściciel mieszkania. Wyjątkiem od reguły jest mieszkanie zakupione przez właściciela z kredytem hipotecznym. W tej sytuacji jednak sam kredyt wymusza na właścicielu wykup ubezpieczenia, gdyż jest to jeden z wymogów stawianych przez banki, który potencjalny kredytobiorca musi spełnić, aby w ogóle kredyt uzyskać.

Ubezpieczenie mieszkania przeznaczone na wynajem nie jest konieczne, warto jednak się nad nim zastanowić, aby być w pełni spokojnym o wynajmowany lokal mieszkalny. W przypadku wykupu ubezpieczenia mieszkania należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą w przyszłości narazić właściciela na koszty. Należą do nich między innymi różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje losowe.

 

Zuza