Site Loader

Z każdym rokiem rośnie popularność elektrycznych hulajnóg jako urządzeń pozwalających na szybkie, tanie i bezproblemowe poruszanie się po mieście. Niestety, równolegle można też zaobserwować wzrost wypadków związanych z korzystaniem z tej formy transportu, a także przypadków kradzieży tego sprzętu. Z tego względu, warto rozważyć ubezpieczenie hulajnogi, aby uniknąć przykrych sytuacji i zabezpieczyć się przed skutkami niepożądanych zdarzeń.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różny rodzaj ochrony dotyczący korzystania z hulajnóg:

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC);
  • ubezpieczenie od kradzieży i zniszczenia sprzętu;
  • ubezpieczenie assistance.

Często oferują pakiety łączące powyższe opcje w rozmaitych wariantach.

Ubezpieczenie NNW obejmuje odszkodowanie za uszczerbki na zdrowiu, jakich może doznać ubezpieczony podczas jazdy na hulajnodze. Kwota wypłacanego odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty zawartej w polisie, którą jest gotowy wypłacić ubezpieczyciel, a także od skali i rodzaju uszkodzenia ciała doznanego w wyniku wypadku. Polisa może zapewnić wypłatę świadczenia w przypadku np. zwichnięcia kostki, złamania nogi, wybicia zębów lub rozbicia głowy.

Inny rodzaj ochrony zapewnia OC. Jest to ubezpieczenie, które zabezpiecza użytkowników hulajnóg w przypadku, gdy spowodują uszczerbek na zdrowiu innych osób lub uszkodzą ich mienie, np. w wyniku zderzenia z pieszymi lub ich potrącenia. Odpowiedzialność za zaspokojenie roszczeń poszkodowanych, takich jak koszty leczenia lub zniszczona odzież ponosi wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie sprawca wypadku.

Hulajnogi elektryczne potrafią być drogim sprzętem, którego wartość może wynosić nawet kilka tysięcy, dlatego ubezpieczenie ich od kradzieży, utraty lub uszkodzenia jest godnym polecenia rozwiązaniem. W zależności od oferowanego przez ubezpieczyciela wariantu, odszkodowanie wypłacane właścicielowi może pokryć całość wartości utraconego pojazdu lub jej część. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli hulajnoga nie była dobrze zabezpieczona przed kradzieżą albo była użytkowana niezgodnie z jej przeznaczeniem, np. przewożono nią dodatkową osobę, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Atrakcyjną opcją dodatkową, którą proponują ubezpieczyciele w ramach polisy na hulajnogę, jest usługa assistance. Jest to wsparcie w sytuacji wypadku lub uszkodzenia sprzętu. Obejmuje ono np.:

  • naprawę awarii hulajnogi na miejscu;
  • zorganizowanie wizyty u lekarza;
  • transport poszkodowanego do szpitala;
  • pomoc poszkodowanemu w pracach domowych.

Zuza

Kategorie

Archiwa