Site Loader

Regularna jazda rowerem znakomicie wpływa na stan zdrowia, pozwala utrzymać smukłą sylwetkę i gwarantuje dobre samopoczucie. W trakcie przemieszczania się po drogach istnieje jednak zawsze ryzyko kolizji z samochodem lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Z tego względu warto zadbać o porządne ubezpieczenie rowerowe. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie opcje są obecnie dostępne na rynku.

OC to absolutna podstawa

W przypadku właścicieli jednośladów najbardziej pożądanym rodzajem ochrony jest zdecydowanie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pokrywa ono wszelkie sytuacje wynikające bezpośrednio z winy rowerzysty, takie jak choćby nieumyślne potrącenie osoby pieszej, zderzenie z innym użytkownikiem roweru czy uszkodzenie jakiegoś auta (najczęściej dochodzi do zarysowania karoserii). Działanie polisy jest proste – jeśli zaistnieje którekolwiek z wymienionych powyżej zdarzeń, to wówczas poszkodowany otrzymuje zadośćuczynienie finansowe od firmy ubezpieczeniowej na pokrycie strat albo opłacenie kosztów leczenia. Pamiętajmy, aby nasze ubezpieczenie rowerowe ze strony pewnienarower.pl OC obowiązywało za granicą, a także podczas zawodów sportowych. Nie zostanie ono jednak zrealizowane wtedy, gdy:

  • kierujemy dwukołowcem pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających
  • wyrządzimy daną szkodę celowo
  • korzystamy z roweru w ekstremalnych warunkach. 

Pozostałe formy ochrony

Oprócz OC, każdy miłośnik jazdy na rowerze powinien również koniecznie pomyśleć o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Obejmuje ono zdarzenia skutkujące uszkodzeniem ciała i poważną kontuzją. Pieniądze z polisy można przeznaczyć na zwrot kosztów leczenia, długotrwałej rehabilitacji czy nawet operacji plastycznej. W dokumencie zwanym ogólnymi warunkami znajduje się zawsze lista ewentualnych urazów z przypisaną wartością procentową. Na przykład złamanie kości udowej to 6% uszczerbku na zdrowiu, co oznacza otrzymanie 600 zł w razie posiadania polisy na sumę 10 000 zł. W momencie zgonu świadczenie wynosi natomiast 100% sumy. Wybierając tego typu ubezpieczenie rowerowe sprawdźmy, czy suma odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Na uwagę zasługuje ponadto ubezpieczenie od kradzieży i zniszczenia (AC), funkcjonujące na podobnych zasadach jak samochodowy odpowiednik. Pokrywa ono straty wynikające z rabunku jednośladu i jego destrukcji mechanicznej. Oczywiście szkodę należy niezwłocznie zgłosić policji, bo stanowi to gwarancję uzyskania środków finansowych. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o polisie assistance, przeznaczonej dla osób pokonujących na rowerze ponadprzeciętnie duże dystanse. Zapewnia łatwy dostęp do infolinii medycznej, szybki transport w momencie awarii i zwrot kosztów naprawy.

Zuza

Kategorie

Archiwa