Obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe od odpowiedzialności cywilnej chroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Ubezpieczenie dla adwokatów przeznaczone jest dla członków Palestry. Dokładny zakres ochrony jest regulowany przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. (Dz. U. 2003 r. nr 217, poz. 2134). W dzisiejszym artykule dowiesz się, co dokładnie obejmują ubezpieczenia adwokatów.
Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie OC dla adwokatów?
Adwokaci wykonują zawód zaufania publicznego, co wiąże się z ogromną odpowiedzialnością społeczną. W trosce o dobro obywateli prawodawca nałożył na członków palestry obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które chroni przed szkodami powstałymi w wyniku świadczonych obowiązków zawodowych. Ewentualne błędy lub zaniechania mogą mieć poważne konsekwencje dla klientów. Ubezpieczenie zakłada wypłatę świadczeń ewentualnym poszkodowanym.
W świetle prawa adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za wyniki postępowania. Przegrana sprawa nie może stanowić zatem powodu do przyznania rekompensaty. Klient może jednak zażądać odszkodowania od prawnika w przypadku zastosowania błędnej argumentacji prawnej lub niewłaściwego wypełnienia dokumentacji sądowej. Obowiązkowe ubezpieczenia adwokatów powinny obejmować dodatkowo polisę na działalność pracowników, aplikantów oraz praktykantów. Cena usługi zależy przede wszystkim od kwoty gwarancyjnej, ewentualnych rozszerzeń oraz ofert promocyjnych agentów ubezpieczeniowych.
Jaki zakres ma obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe dla adwokatów?
Ubezpieczenia adwokatów zakładają:
- wypłatę rekompensaty poszkodowanemu,
- pokrycie kosztów związanych z prowadzonym postępowaniem sądowym,
- pokrycie kosztów renty.
Warto pamiętać o tym, że dokładny zakres ochrony regulowany jest w rozporządzeniu MF. Polisa chroni tym samym przed wszelkimi szkodami, które powstały wskutek błędu lub zaniechania adwokata. W tym miejscu należy podkreślić, iż obejmuje także wypłatę świadczeń w przypadku, gdy adwokat popełni czyn niedozwolony, czyli złamie prawo. Głównym celem ubezpieczenia jest bowiem ochrona interesu klientów. Do podpisania umowy zobowiązany jest każdy adwokat prowadzący własną działalność oraz prowadzący współpracę z innymi kancelariami prawnymi.
Kiedy warto wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową?
Należy podkreślić fakt, że obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe może okazać się niewystarczające. Wypłacane sumy gwarancyjne bywają niższe od kwoty zasądzonej rekompensaty. W takiej sytuacji konieczne będzie wyrównanie różnicy z środków osobistych.
Każdy adwokat może zdecydować się jednak na rozszerzenie podstawowej ochrony. Wykupienie dobrowolnej polisy zwiększa przewidywane kwoty wypłacanych świadczeń oraz zapewnia dodatkową ochronę, zabezpieczając przed konsekwencjami często popełnianych błędów zawodowych. Odpowiednio skonstruowana polisa dla adwokatów przewiduje np. ochronę przed utratą ważnych dokumentów oraz wypadkami w miejscu pracy. Niektóre firmy oferują wsparcie prawne w czasie konfliktów sądowych.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór polis, które są zróżnicowane pod względem wypłacanych sum gwarancyjnych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz kwotę ubezpieczenia do swojej działalności oraz potrzeb klientów. Ciekawym rozwiązaniem są także polisy łączone, które obejmują ubezpieczenie zawodowe i prywatne. Warto rozważyć przy tym ubezpieczenie mienia prowadzonej kancelarii adwokackiej.